Már itthon vagyunk, de még néhány tervezett posztot be akartam fejezni. Hazaérve az ember könnyen ellustul, így lassan halad....:)
Az egyik ilyen poszt, amiben szerettem volna röviden leírni, hogy néz ki egy hagyományos AIKIDO DOJO Japánban.
Tokióban, de egész Japánban jellemzően nagyon drága az ingatlan. A különálló ház egy kertvárosi övezetben nagy kiváltságnak tűnik egy külföldi számára a sok pici doboz méretű és jellegű tömbház között. Emiatt a kisebb dojok ott is - mint itthon - bérelt termekben, esetleg tornatermekben működnek. A bérelt helyiség státusz és a viszonylag kis alapterület ellenére a legtöbb - például: Fuchu dojo (Koyanagi sensei) vagy Higashimurayama dojo (Yamawaki sensei) - rendelkezik beépített tatamival és a "dojo hangulathoz" szükséges egyéb berendezéssel.
A Kobayashi Dojo két központi helyszíne a Kodaira dojo és a Tokorozawa Dojo egy-egy kertvárosi övezetben fekszik, lakóházakkal körülvéve. Mindkét dojo a városrészről kapta a nevét, ahol fekszik. Mindkettő megközelíthető vonattal a Seibu-Shinjuku line használatával.
A Kodaira Dojohoz meglepő módon a Kodaira állomáson kell leszállni...:) Innen 15-20 perc gyalog vagy 5 perc kerékpárral. Kodaira városrész még Tokióhoz tartozik, Tokorozawa viszont már Saitama városban található közigazgatásilag. Tokió és vonzáskörzete annyira egybeépült, hogy ezt utazás közben észre sem venni, ameddig a szem ellát, minden be van építve. A Tokorozawa dojohoz Koku-koen állomáson kell leszállni. Innen két perc gyaloglással elérjük a dojot.
A két dojo felépítése hasonló. A földszinten van a dojo, a gyakorlás helyszíne, az emeleten pedig a mester lakik a családjával. Kobayashi soshihan a Kodaira Dojoban, Hiroaki sensei pedig a Tokorozawa Dojoban lakik.
(Kodaira dojo 2016. május)
A dojoba belépni egy kis előtéren keresztül lehet. Itt vannak a lábbelik tárolására használt polcok. A tatamira mezítláb vagy zokniban lehet rálépni. Belépés után seizában meg kell hajolni a shomen felé, majd a napszaknak megfelelő köszönéssel indulhatunk az öltöző felé.
Női és férfi öltöző egy-egy tolóajtóval van leválasztva. Öltözni csak csukott ajtó mögött lehet mind az edzés elején, mind pedig a végén. A polcokon ruhás kosarak találhatók, ezekben kell elhelyezni a táskákat és a ruhát. Edzés után zuhanyzásra is van lehetőség. Ha már nincs senki az öltözőben, az utolsó ember mindig kinyitja az ajtót és lekapcsolja a villanyt.
A dojohoz egy kis konyha is tartozik. Edzés előtt itt van előkészítve az edzés utáni teázáshoz szükséges csészék, sütemény, illetve edzésen kívül a bentlakók használhatják a konyhai eszközöket.
Mindkét dojoban egy iroda helyiség is kialakításra került. Számítógép, nyomtató és egyéb irodai eszközök itt vannak elhelyezve. Edzés alatt itt foglalhatnak helyet azok, akik meg szeretnék nézni az edzést. Az iroda falán Kobayashi sensei hosszú pályafutása során kapott ajándékok, kitüntetések vannak kirakva. Minden ajándékot nagy becsben tartanak. Amikor vendég érkezik, sensei büszkén mutogatja nekik a sok érdekes képet, tárgyat.
A tatamival fedett rész a gyakorlás helye. Egy tatami 1x2 méter alapterületű. A dojo alapterületét a tatamik számával szokták megadni. A Kodaira dojo 7x6, a Tokorozawa dojo 6x8 tatami méretű. A tatami alá van deszkázva, így kényelmes, rugalmas felületet ad a gyakorláshoz.
A dojo fő része a kamidana, szó szerint "az istenek polca". Edzés kezdetén és végén meghajlással fejezik ki tiszteletüket a résztvevők ebbe az irányba. Ez a dojo ún. tiszteleti része, ahol egy aikido kalligráfia és az alapító O-sensei képe is található. A Kodaira dojoban egy shinto oltár is elhelyezésre került. Vasárnap reggelente meg kellett tisztogatni a portól, mielőtt Kobayashi sensei imádkozni jött az oltárhoz.
A dojo falán körben további kalligráfiák és Kobayashi sensei kitüntetései mellett az edzéshez szükséges eszközök vannak elhelyezve. A tananyag japán és angol nyelven is ki van függesztve. Elsősorban a gyerekek miatt a bemelegítés mozdulatai is sorrendben ki vannak írva. A bejáratnál a jelenléti íven a tagoknak be kell írni, mikor volt edzésen. Egy hirdető táblán mindenki olvashat az aktuális eseményekről, edzőtáborokról.
A fegyveres gyakorláshoz szükséges jo (bot), tanto (kés) és boken (kard) tárolására szolgáló polcok is a dojo falán vannak elhelyezve.
A dojo egyik falán kis fa táblácskákat helyeznek el. Ezeken minden dojo tag neve fel van írva. A neveket övfokozat szerinti sorrendben helyezik el. Amikor valaki újabb fokozatra lép, a megfelelő sorba tovább helyezik a nevét.
A dojohoz tartozik még az utcafront, a kerékpártárolóval és kis virágos kerttel, amit az uchideshik és a tagok takarítanak, gondoznak.